Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Jinekomasti ve Spor

Çöküş
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Jinekomasti ve Spor

  Jinekomasti ve Spor  Sporcuları bazı dönemler performanslarını ve kas kitlelerini arttırmak adına kimyasal içerik bazlı ilaçlar kullanır. Bu kimyasal içerikli ilaçlar kaslara hacim, kontur ve kuvvet kazandırır. Bunları kullanmak o kadar kanıksanmıştır ki; bu sporculardan büyük bir kesim bunun işin doğasında olduğu kabul ederler.  Fakat her kimyasal içerikli her ilaç gibi bu ilaçlarında yan etkileri vardır. Ama her şeye rağmen bunlar göze alınır ve kullanılır. Mr Olympia yarışmacılarının bazılarına “bu ilaçları kullanırsan 5 yıl ömrün kalır” denildiğinde yine bu ilaçları kullanırım cevabının alınması bu durumun ciddiyetini göstermektedir. Zaten ölümle sonlanan hikayeler de bulunmaktadır.  Bu arada bu sporcuların dile getirmedikleri gizli bir anlaşmaları vardır. Kimse bu ilaçları kullandığını söylemez ama herkes de birbirini bilir. Sporcular bunun bilinmesi durumunda prestij ve itibar kaybedeceklerini düşünüyor olabilir yada herkesin yapabileceği bir durum gibi algılanması da etkili olabilir. Elbette inanılmaz bir efor, zaman, odaklanma, hırs, motivasyon ve diğer birçok üst düzey performanslar da var ortada, bunları söylemeden geçmek olmaz. Fakat “jinekomasti” sporcuları ele verir. Anlaşılması zor Grade 1 jinekomastiyi bazen konuya hakim bazı sporcular kolaylıkla fark ederler. Pektoral kasın kasılması durumunda jinekomasti kas hareketi ile koordineli olmaz ve kendini ele verir.  Kolaylıkla tedavi edilen jinekomasti sporcuların çoğunda görsel kaygıdan dolayı kolaylıkla uygulanamayabiliyor. Sporcuya liposuction yapılsa bile 5 mm kesi izi sorun olacak ve bu yara izinin jinekomasti operasyonunun ispatı olması sıkıntılı bir süreç olabiliyor.  Halbuki jinekomastinin en çok idiopayik dediğim sebebi bilinmemektedir. Yeni doğan, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde olan fizyolojik en sık ikinci nedendir. Tabii kanserler, doğumsal kromozomal hormanal bozukluklar, karaciğer ve böbrek hastalıkları östrojen ve testosteron oranının değişmesi de jinekomastiye neden olur.  Bazı ilaçlarda jinekomasti oluşturur. Bir kısım ilaçlar testosteron üretimini azaltarak (spironolaktin), testosteronun bazı etkilerini bloke ederek (spironolaktin, simetidin), memedeki östrojen reseptörlerini uyararak (östojen, spironolakton, digitoksib, maiuna) veya prolaktin salgısını arttırarak (fenotiazinler, metildopa, rezerpin) jinekomasti yapar.  Elit ya da amatör kimyasal içerikli ilaç kullananların steroidlerin jinekomasti yapma mekanizmaları şu şekildedir;  Bazı steroidler periferde östrojene çevrilerek östrojen oranı artırır.

  Steroidler testis fonksiyonlarını baskılar. Aniden kesilmesi durumunda ise östrojen oranından dolayı jinekomasti meydana gelir.

  Bazı steroidlerin androjenik etkisi vardır. Buna tepki olarak östrojende üretilmektedir. Uzun süre kullanımında yine jinekomasti gelişmesi kaçınılmaz olur.

  Kullanılan kimyasal içerikli ilaçlar kabaca 2 ye ayrılır; ağızdan alınan ve kas’a enjeksiyon ile yapılanlar. Aralarında ki en önemli fark oral alınalar. Daha sık (günde 3-4 kez) kullanılır. Fakat vücuttan atılması daha hızlı olur. Bu ilaçların kullanılması doping sayıldığından kan tahlilinde bırakıldıktan 8 gün sonra tespit edilmez. Ama kas’a enjeksiyon ile yapılanlardan bazıları 1 yıla kadar kanda kaybolmaz.  Jinekomasti Operasyonu  En yaygın olanı Vaser liposuction yapmaktır. Özellikle sporcular gibi bağ dokusu ve glandüler dokusu fazla olan memelerde artık Vaser liposuction kullanılması bir gereklilik olmuştur. Bu yöntemle iyileşme süreci hızlanmış, ağrı, morarma ve komplikasyon azalmıştır. Tek taraflı olması ve belirgin (usg de tespit edilmiş) bir kitlenin olması biopsi yapma gerekliliğini doğurur.  Özet
  • Büyük oranda bazı elit sporcular kimyasal içerikli ilaçlar kullanır.
  • Bu ilaçlar istenmeyen jinekomastiye neden olur.
  • Jinekomasti operasyonlarında yara izi saklanması sporcu kariyeri için önemlidir.
  • En ideal tedavi yöntemi VASER liposuctiondır.
  • Memede kitle şüphesi varsa biopsi mutlaka yapılmalıdır.
  • Operasyon sonrası 3 hafta özel korse giyilmelidir.
  • 10 gün hafif egzersizlere başlanabilir
  • Hafta tüm egzersizler yapılabilir.
  • Operasyon günü hastanede 1 gece kalınır.  Op. Dr. Ali Cemal Yılmaz
  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
  www.alicemalyilmaz.com
  https://www.instagram.com/dralicemalyilmaz/

  https://www.youtube.com/watch?v=hv_lDT6n0xg&t=1s
Hazırlanıyor...
X