Discourse ads.txt eklemek

Ads.txt (Yetkili Dijital Satıcılar) programatik reklamcılıkta şeffaflığı artırmak için Interactive Advertising Bureau (IAB) tarafından başlatılan bir girişimdir. Bu girişim yayıncıların dijital reklam envanterlerini satma yetkisine sahip olan şirketleri belirlemelerine olanak sağlayarak şeffaflığı artırmayı amaçlar.

Discourse forumunuzda Ads.txt eklemek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Yönetici olarak Discourse forumunuza giriş yapın.
  2. Yönetici bölümüne gidin ve Özelleştirme sekmesini seçin.
  3. CSS/HTML bölümüne inin ve Headers sekmesini seçin.
  4. Aşağıdaki kodu “Düzenle HTML Head” alanına yapıştırın:
  5. “SİZİN_GOOGLE_DOMAIN_DOĞRULAMA_KODUNUZ” kısmını Google tarafından sağlanan doğrulama kodu ile değiştirin.
  6. Değişikliklerinizi kaydedin.

Ads.txt’yi web sitenize ekledikten sonra IAB tarafından belirtilen formata uygun olarak yetkili satıcıları dosyaya ekleyebilirsiniz. Format aşağıdaki gibidir:

“DOMAIN”, “SATICI_ID”, “SATICI_SİSTEM_ID”

Örneğin:

example.com, 1234, abcdefg example.com, 5678, hijklmn

Not olarak, envanterinizi satma yetkisi verdiğiniz şirketleri dosyaya eklemeniz gerektiğini unutmayın. Satıcı ID’si ve sistem ID’si reklam ortaklarınızdan alınabilir.

Yetkili satıcıları Ads.txt dosyanıza ekledikten sonra, dosyayı web sitenizin kök dizinine yükleyebilirsiniz. Dosya “ads.txt” olarak adlandırılmalı ve URL: http://www.websiteniz.com/ads.txt adresinde erişilebilir olmalıdır.

Ads.txt dosyasını web sitenizin kök dizinine yüklemeniz gerekiyor. Bu, dosyanın web sitenizin ana dizininde yer alması gerektiği anlamına gelir.

Örneğin, eğer web sitenizin URL’si “www.websiteniz.com” ise, Ads.txt dosyanızın URL’si “http://www.websiteniz.com/ads.txt” olmalıdır. Dosya adı “ads.txt” olmalıdır.

Ads.txt dosyasını FTP programı veya web barındırma panelinizin dosya yöneticisi gibi bir araç kullanarak web sitenize yükleyebilirsiniz. Dosyayı yükledikten sonra, URL’yi doğrulamak için tarayıcınızda http://www.websiteniz.com/ads.txt adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ads.txt dosyasını web sitenize yükledikten sonra, yetkili satıcıları dosyaya ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için önceki yanıtımı kontrol edebilirsiniz.

Discourse kurulumunuzun kök dizini, web sunucusu yapılandırmasına bağlı olarak değişebilir.

Eğer Discourse’u kendi sunucunuzda barındırıyorsanız, kök dizini genellikle /var/www/discourse veya benzeri bir yerdedir. Sunucu yöneticiniz veya hosting sağlayıcınız size kök dizinin tam yolunu sağlayabilir.

Eğer Discourse’u bulut tabanlı bir hizmet kullanarak barındırıyorsanız, kök dizini genellikle sağlayıcınıza bağlı olarak değişir. Sağlayıcınızın belgelerinde veya destek sayfasında kök dizinin tam yolunu bulabilirsiniz.

Ads.txt dosyasını web sitenizin kök dizinine yüklemek için, kök dizinine erişebilmeniz gerekiyor. Bu nedenle, kök dizinin tam yolunu bilmeniz gerekiyor.

1 Like