EYT Emeklilik Başvuruları Yoğunluk Oluşturuyor: SGK Personeli Yoğun Mesai Harcıyor

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda alınan son kararın ardından, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerinde yoğun bir başvuru trafiği yaşanıyor. EYT yasasının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, emeklilik için başvuru yapmak isteyenlerin sayısı beklenenden daha fazla oldu. SGK personeli, emeklilik başvuru taleplerini almaya devam ediyor ve bu süreçte yoğun mesai harcıyorlar.

EYT kapsamında 2 milyon 250 bin sigortalının emeklilik başvurusu yapması beklenirken, SGK müdürlüklerinde yapılan başvuru sayısı yaklaşık 1,5 milyona ulaştı. Bu yoğunluk nedeniyle SGK müdürlükleri, ekstra önlemler alarak başvuru sahiplerine daha iyi hizmet verebilmek için çalışıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “SGK personelimiz, yoğun bir çalışma temposu içerisinde EYT başvurularını almaya devam ediyor. Bu süreçte emeklilik başvurularının hızlı bir şekilde sonuçlandırılması için personelimize ilave fazla mesai ücreti veriyoruz” dedi.

EYT yasasıyla birlikte, çalışma hayatında daha fazla yıl geçiren ve yaş haddinden emekli olamayan vatandaşlar için yeni bir umut doğdu. Ancak yoğun başvuru trafiği, emeklilik için başvuru yapmak isteyenleri beklemeye sevk ediyor. Bu nedenle, SGK müdürlüklerinde çalışan personelin yoğun mesai harcaması bekleniyor.

Sonuç olarak, EYT yasasıyla birlikte emeklilik başvurularının artması, SGK müdürlüklerinde yoğunluğa neden oluyor ve çalışanlar bu yoğunluğa rağmen, emeklilik başvurularının hızlı bir şekilde sonuçlandırılması için çaba harcıyorlar.

1 Like